Połowa sierpnia to w naszym mieście czas świętowania rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich przez Władysława Łokietka. Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nadały tegorocznym obchodom szczególnego charakteru, bo skłaniają do refleksji nad historią miasta, ale też patrzenia w przyszłość i podejmowania współczesnych wyzwań.
Świętowanie 707. rocznicy tego wydarzenia rozpoczęło się 12 sierpnia, czyli w Międzynarodowym Dniu Młodzieży. Na Pl. Litewskim powstała Strefa Kreatywnego Relaksu i informacji młodzieżowej „Chill & Charge”. Młode mieszkanki i mieszkańcy mogli nie tylko odpocząć na leżakach i hamakach, ale także spotkać się z ekspertami z Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży, Eurodesk Lublin, Europe Direct Lublin oraz przedstawicielami i przedstawicielkami Przestrzeni Młodych. Wydarzenie było realizowane pod hasłem #ESMdziała, jako efekt Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, w ramach wdrażania polityki młodzieżowej Lublina.
Wyjątkową oprawę obchodom miejskich urodzin zapewniła II edycja Fiesty Balonowej. Niecodzienną atrakcją dla publiczności były animacje i zabawy organizowane przez baloniarzy, nocny przejazd z włączonymi palnikami, a także pokazowe loty nad miastem.
Poznawanie historii Lublina i osób z nim związanych umożliwiały spacery tematyczne. Pierwszy z nich, nawiązywał do postaci i twórczości Julii Hartwig, a uczestniczki i uczestnicy odwiedzali miejsca związane z poetką i rodziną Hartwigów. Przewodniczki i Przewodnicy Inspiracji zaplanowali także spacery pod hasłami: „Pochwalmy się Lublinem”, „Lublin, wszystkiego najlepszego!” oraz „Zanim narodził się Lublin…”.
Różnorodność tradycji, na których swoją tożsamość budował dzisiejszy Lublin, podkreśliły dwa festiwale – Lubliner Festiwal, prezentujący kulturę żydowską oraz Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, poświęcony muzyce i rzemiosłu tradycyjnemu.
W programie znalazł się także Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. W tym roku odbyła się 30., jubileuszowa edycja tego wyjątkowego wydarzenia popularyzującego hejnały miejskie, tak istotne dla tożsamości danego miejsca. W przypadku Lublina stanowi ono utrwalenie tradycji sięgających XVI wieku.