W Zwierzyńcu dobiegła końca Letnia Akademia Filmowa. Wyjątkowe w skali krajowych festiwali filmowych wydarzenie odbywa się już ćwierć wieku. Dzięki współpracy z Lubelskim Funduszem Filmowym, po raz pierwszy jego programie pojawiła się sekcja „Lubelskie”.
Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „3x Bliżej” – bliżej kina, bliżej twórców, bliżej widzów. Przez 7 festiwalowych dni publiczność zobaczyła filmy z 38 krajów wyświetlane w ramach 14 sekcji i 3 retrospektyw.
W programie Letniej Akademii Filmowej nie zabrakło nowości, w tym filmów, które wzbudziły najwięcej emocji podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, zdobyły uznanie jurorów, krytyków i publiczności na festiwalach w Berlinie i Wenecji.
Pogram LAF-u został ułożony z myślą o całych rodzinach. Wybrane do sekcji KRÓL LAF filmy oprócz tematów wychowawczych, wprowadzały młodych widzów w kultury innych krajów, zjawiska społeczne, były komentarzem ważnych tematów współczesnego świata.
Podczas Letniej Akademii Filmowej równie ważne co oglądanie filmów była rozmowa na ich temat. W tegorocznym programie Festiwalu znalazła się rekordowa ilość prelekcji i spotkań z twórcami. Mocną stroną LAF-u są retrospektywy. W tym roku programerzy wzięli pod lupę artystyczne dokonania Krzysztofa Zanussiego, Luisa Garcíi Berlangi i Aimee Anouk.
W tym roku organizatorzy podkreślili również, jak ciekawym planem filmowym może być Lubelszczyzna. W ramach sekcji LUBELSKIE widzowie mogli obejrzeć filmy, których tłem akcji jest Lublin. Powstały one przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Lubelskiego Funduszu Filmowego Miasta Lublin. Zwierzynieckiej publiczności zaprezentowane zostały produkcje przedstawiające Lublin i Lubelszczyznę z nieoczywistej strony:
- „Ta cholerna niedziela” – film animowany autorstwa Przemysława Kotyńskiego, przedstawiający Lublin z lat 30.
- „Pokojówka” – film w reżyserii Rafała Brylla, dokument z elementami animacji będący świadectwem prawdziwych wydarzeń.
- „Przysięga Ireny” – film fabularny Louise Archambault, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nastoletniej Ireny Gut, która w czasie II wojny światowej z narażeniem życia ukrywała i uratowała od zagłady kilkanaście osób żydowskiego pochodzenia. W głównych rolach zobaczymy gwiazdy światowego kina: Sophie Nélisse i Dougraya Scotta. W obsadzie polsko-kanadyjskiej koprodukcji znaleźli się również: Andrzej Seweryn, Filip Kosior, Rafał Mohr oraz Eliza Rycembel. Ponadto w tej sekcji zaplanowano także pokaz filmu „Motór” Wiesława Palucha, którego akcja rozgrywa się w Biłgoraju.
Współpraca Miasta Lublin i Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu została zainicjowana w ramach idei realizowanej przez Lublin, jako element starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. To kolejne działanie obok Unii Kultury Obszaru Metropolitalnego wpisujące się w tworzenie regionalnej sieci miast, gmin i powiatów, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.
fotografie: Bartek Pulcyn