
W Dzień Europy w Lublinie, to jest 9 maja w samym sercu miasta, na placu Litewskim, załopocze ponad 100 niezwykłych, 6-metrowych flag. Takiego widoku jeszcze w Lublinie nie było! Będą to różnorodne i bardzo osobiste proporce, stworzone przez niemal setkę mieszkańców gmin i powiatów zrzeszonych w Lubelskim Obszarze Metropolitalnym. To wyjątkowe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach działań Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029, przypada właśnie w czasie trwającej Polskiej Prezydencji w Radzie UE, a motto UE “Zjednoczeni w różnorodności” wybrzmi w nim wyjątkowo celnie i wyraźnie.
Otwarciu instalacji towarzyszyć będzie plenerowa uroczystość, koncert ukraińskiego chóru oraz wystawa portretów autorów flag. Początek 9 maja o godzinie 20:00, wstęp wolny. Instalację będzie można oglądać do 11 maja.
Projekt stworzony przez zespół animatorów, zainicjowany przez Centrum Kultury w Lublinie, a zorganizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolia Lublin, jest wyjątkowym przedsięwzięciem społecznym, łączącym we wspólnej twórczości mieszkańców Lublina i okolic. Właśnie członkinie i członkowie społeczności tych gmin i powiatów są twórcami Unii Kultury Obszaru Metropolitalnego, która to została zawiązana w czasie starań o tytuł ESK. Wsparcia projektowi udzieliła zaś lubelska firma Aliplast Sp. z o.o., będąca sygnatariuszem deklaracji “Unia Biznesu na rzecz realizacji Europejskiej Stolicy Kultury 2029” . A zatem projekt European Flags. RE:UNION jest inauguracją wspólnych przedsięwzięć, dowodem na to jak idea staje się rzeczywistością.
W czasie cyklu spotkań warsztatowych stworzono setkę oryginalnych flag, na których mieszki i mieszkańcy pokazali siebie, swoje przekonania, wizje wolności albo… marzenia. To także wydarzenie o wymiarze europejskim, podkreślający piękno różnorodności – osób biorących udział w projekcie, trwającej właśnie Polskiej Prezydencji w Radzie UE oraz samej Europy. To symboliczne, że flagi te staną w centralnym placu Lublina, Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Przesłaniem happeningu będzie bowiem zapisana w aplikacji Lublina idea RE:UNION – rozumiana jako: integracja, dialog między różnymi kulturami i pokoleniami, między tradycją a nowoczesnością oraz przeszłością i przyszłością. Wśród oryginalnych, różnorodnych w formach i barwach flag osobistych nie zabraknie wspólnych dla wszystkich flag: biało-czerwonej, europejskiej, ESK Lublin 2029, a także flagi naszych partnerów i gości przedsięwzięcia – w barwach ukraińskich.
Organizator: Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin
Partnerzy: Stowarzyszenie Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego, Centrum Kultury w Lublinie, Chór Kanon z Czerkasów
Spiritus movens: Marek Sztark
Animatorka projektu: Maria Sztark
Produkcja: Łukasz Kowalski
Koordynacja: Agata Cyran, Anna Nieoczym
Identyfikacja wizualna i opracowanie graficzne: Piotr Depta-Kleśta
Integracja i facylitacja: Izabella Gawęcka
Portrety: Katarzyna Szawłoga
Dokumentacja fotograficzna: Katarzyna Szawłoga, Wojciech Kutnik, Maciej Rukasz, Tomasz Kulbowski
Dobry duch projektu: Krzysztof Raganowicz, Radosław Guz, Rafał Koziński
Wsparcie projektu: Aliplast Sp. z o.o.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE.
————–
Czy uda się stworzyć unikalną mozaikę społeczną, opartą na projektach ponad 100, 6 metrowych osobistych flag przygotowanych przez mieszkańców Lubelszczyzny, i zbudować wielkoformatową instalację, która stanie w centrum Lublina?
Ludzie kultury z 22 gmin stowarzyszonych w Lubelskim Obszarze Metropolitalnym – dyrektorzy i pracownicy instytucji kultury, bibliotekarze, animatorzy – spotkali się w Centrum Kultury, by rozpocząć przygotowania do projektu European Flags. RE:UNION.
Maria Sztark, animatorka kultury ze Szczecina, obecnie pracująca w Warszawie, już trzykrotnie z powodzeniem podejmowała się wyzwania stworzenia podobnej instalacji. W 2017 roku jej projekt – sto osobistych znaków graficznych na łopoczących flagach – stanął w Golczewie, niewielkiej miejscowości na Pomorzu Zachodnim. W 2018 roku, z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, podobna instalacja pojawiła się na placu Solidarności w centrum Szczecina. Najbardziej spektakularna prezentacja ponad stu osobistych tożsamości miała miejsce na placu Defilad w Warszawie.
Animatorka zachęca mieszkańców do rozmowy o wolności, wspólnych przestrzeniach, relacjach i różnorodności. Uczestnicy biorą udział w cyklu warsztatów prowadzonych przez grafików, podczas których powstają oryginalne projekty ich osobistych flag.
Na Lubelszczyźnie przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury SYNERGIE, będącego częścią krajowego programu kulturalnego Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej, przypadającej na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku.
Celem programu jest promowanie idei europejskich poprzez działania kulturalne w przestrzeniach wspólnych, a także wspieranie realizacji priorytetów Polskiej Prezydencji w Radzie UE: budowania solidarności społecznej, wspólnotowości, wsparcia młodych na rynku pracy oraz aktywizacji wszystkich grup wiekowych – zgodnie z jedną z kluczowych idei społecznych UNESCO: nikt nie zostaje w tyle.
Partnerstwo na rzecz realizacji projektu zostało zawiązane przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolii Lublin, Centrum Kultury w Lublinie oraz Stowarzyszenie Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego, przy współpracy gmin należących do Unii Kultury, a także partnera zagranicznego – ukraińskiego Chóru Kanon z Czerkasów.
Wydarzenie finałowe, podczas którego zostanie zaprezentowana instalacja, odbędzie się 9 maja 2025 roku – w Dniu Europy – w centrum Lublina.
Przesłaniem happeningu będzie idea RE:UNION, zawarta w aplikacji Lublin ESK 2029, rozumiana jako integracja, odbudowa zerwanych więzi, dialog między kulturami i pokoleniami, pomiędzy tradycją a nowoczesnością, przeszłością a przyszłością, a także akceptacja różnorodnych systemów wartości i dążenie do nowego, inkluzywnego.
Marek Sztark