
Trzy miasta, trzy wizje kultury
Europejska Stolica Kultury to przede wszystkim wymiana wiedzy i dobrych praktyk, a ta możliwa jest przede wszystkim dzięki spotkaniom i doświadczeniu miejsc. W ramach naszych przygotowań do Lublina 2029 delegacja zespołu odbyła podróż studyjną do Belgii. Odwiedziliśmy trzy niezwykle różnorodne miasta, które ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2030: Namur, Leuven i Molenbeek (dzielnicę Brukseli).
Każde z tych miejsc prezentuje unikalną tożsamość i podejście do kultury – geograficzne, społeczne i tematyczne.
Namur – zbieg rzek i pamięć terytorium
Stolica Walonii opiera swoją kandydaturę na metaforze „La Confluence” – zbiegu rzek Sambry i Mozy. Podczas spotkania roboczego rozmawialiśmy o wspólnych wątkach dotyczących natury: pamięci rzek oraz zielonych sieciach. Namur proponuje opowieść o współodpowiedzialności za przyszłość.
Leuven – miasto młodości i sprawczości
Leuven, akademicka stolica Flandrii, skupia się na potencjale młodych ludzi. Podczas spotkań omawialiśmy inicjatywy wzmacniające sprawczość studentów i ich aktywną rolę w budowaniu kultury partycypacyjnej. To aplikacja z wyraźnym ukłonem w stronę edukacji i obywatelskiego zaangażowania.
Molenbeek – solidarność i wspólnota w różnorodności
W wielokulturowej dzielnicy Brukseli, Molenbeek, uczestniczyliśmy w spotkaniach z ekspertami, doradcami i twórcami z Konga, Maroka, Holandii, Wielkiej Brytanii, Palestyny i innych krajów. Hasłem przewodnim tej aplikacji jest „Sadaka” – słowo oznaczające solidarność, szczodrość i empatię. Kandydatura Molenbeek to silny głos w sprawie integracji i budowania wspólnoty ponad podziałami, w duchu europejskich wartości.
Każda z kandydatur prezentuje inne podejście do idei Europejskiej Stolicy Kultury, ale wszystkie łączy szczególny akcent położony na relacje międzyludzkie oraz próbę budowania i wzmacniania społeczności w czasach niepokoju. Już we wrześniu 2025 roku dowiemy się, które z tych miast zostanie Europejską Stolicą Kultury 2030. Będzie to nie tylko wybór miejsca, ale także sygnał kierunku, w jakim zmierza europejska polityka kulturalna – w roku, który będzie zarazem symbolicznym jubileuszem 200-lecia powstania państwa belgijskiego.
Marta Ryczkowska, PhD
ECoC Programme Manager