
Lublin 2029 na konferencji „Młode artystki i młodzi artyści – wyzwania i rzeczywistość”

Fot. Danuta Matloch / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Czy kultura może być odpowiedzią na wyzwania stojące przed Europą skoncentrowaną na bezpieczeństwie? W dniach 9–10 kwietnia 2025 r. w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji młodych osób artystycznych na rynku pracy. Wydarzenie, zorganizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, zgromadziło osoby twórcze i menedżerskie oraz przedstawicieli i przedstawicielki instytucji kultury z całej Europy. Wśród tematów znalazły się mobilność artystów, dostęp do edukacji, projektowanie ścieżki zawodowej, równość i zrównoważony rozwój w sektorze kultury a także przyszłość zawodów kreatywnych w dobie AI.

Fot. Danuta Matloch / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wykład inauguracyjny wygłosiła Agnieszka Polska, której prace prezentowane były w prestiżowych galeriach, takich jak MoMA i Tate Modern. Artystka sztuk wizualnych i wykładowczyni na zagranicznych uczelniach artystycznych opowiedziała o budowaniu międzynarodowej kariery. W przemówieniu inauguracyjnym Agnieszka Polska postawiła pytanie, czy Epoka Niepokoju jest dobrym momentem, aby na nowo zdefiniować rolę artysty i artystki we współczesnym świecie. Podkreśliła, że zasoby wyobraźni, jakimi dysponują środowiska kreatywne, pozwalają uchwycić narastające problemy społeczne i polityczne z nieoczywistych, często nieprzewidywalnych perspektyw.

Fot. Danuta Matloch / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Drugi wykład wygłosił Philippe Kern, doradca Komisji Europejskiej ds. polityki kulturalnej, który przedstawił europejskie strategie wsparcia twórców. Następnie, podczas serii sześciu paneli dyskusyjnych, eksperci i artyści debatowali nad kluczowymi aspektami funkcjonowania w rzeczywistości artystycznej i rynkowej. Debatowano m.in. o potrzebie tworzenia programów mentoringowych, rezydencji artystycznych i inkubatorów kultury, a także konieczności sieciowania środowisk twórczych. Rozmawiano również o konieczności zapewnienia równych szans w dostępie do edukacji artystycznej – niezależnie od pochodzenia społecznego czy miejsca zamieszkania – oraz o roli edukacji kulturowej już na etapie szkolnym jako kluczowym fundamencie przyszłych karier artystycznych.
Udział zespołu Lublin 2029 w tym wydarzeniu był właśnie okazją do budowania sieci współpracy z europejskimi partnerami oraz pogłębienia refleksji nad rolą młodych twórców w przyszłości kultury. Konferencja doskonale wpisuje się w wartości i cele programu Europejskiej Stolicy Kultury, który stawia na sprawczość, różnorodność i długofalowe wsparcie dla artystów i artystek nowego pokolenia.