Lublin ma niezwykły przywilej obchodzenia karnawału w środku lata. Od 2010 roku mieszkańców i licznych turystów porywa niezwykła atmosfera Carnavalu Sztukmistrzów – wydarzenia wypełnionego pokazami ulicznymi, spektaklami teatralno-cyrkowymi, czy fire show. Popisy światowej sławy gwiazd cyrku cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności.
Do miasta zjeżdżają artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, aby prezentować magiczne, zapierające dech w piersiach spektakle i pokazy. To najbardziej różnorodny performatywnie festiwal w kraju. Tylko w Lublinie na Carnavale można zobaczyć to, co najlepsze w sztuce współczesnego cyrku, klaunady, akrobatyki i buskingu z całego świata.
W programie tegorocznej edycji znalazła się setka atrakcji wzbudzających w widzach śmiech, czasem element napięcia i zaskoczenia. Nie zabrakło również wydarzeń towarzyszących, które urozmaicały cztery festiwalowe dni. Z myślą o dzieciach organizatorzy przygotowali specjalne Miasteczko Cyrkowe FrikArt, w którym najmłodsi poznawali tajniki sztuki cyrkowej, m.in. żonglerki, chodzenia na szczudłach i po taśmie. W Strefa Slackline, każdy początkujący, niezależnie od wieku, mógł nauczyć się chodzenia po taśmie i wykonywania sztuczek nad ziemią. Miłośnicy i miłośniczki rękodzieła i nieszablonowych pamiątek skorzystali z Warsztatów Sitodruku, podczas których wykonywali koszulkę festiwalową.
Dodatkowo w ramach Carnavalu odbywał się także Urban Highline – najstarszy i wciąż największy festiwal highline’owy na świecie. Festiwal chodzenia po taśmach to połączenie elementu tożsamości miasta – ikonicznej postaci Sztukmistrza z Lublina – z nową rodzącą się dyscypliną, czyli slackline. Wszystkie atrakcje ulokowane prezentowane były w ścisłym centrum miasta i w jego zabytkowej części.